Av. Süleyman S. Kuş Yazdı; Saray Hukukçusundan Aym Seçiminde Son Saniye Basketi

‘Off! Hayi hak! ‘
Olmadı be Karagöz amca
Yine kırdın, döktün her şeyi.
Kapıyı,
Pencereyi,
Hata tüm evi…
Yıktın perdeyi eyledin viran,
Yetişip sahibine haber vereyim heman.

Avukatların Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi seçmesi, bir tür Halley kuyruklu yıldızının gelip-geçmesi doğa olayı  gibi çok nadir bir hukuk olayıdır. Hele  ülkemizin AYM gibi, bazı siyasetçilerin “kapatılması gerekir”, bazı siyasetçilerin “kararını tanımıyorum, saygı da duymuyorum” dediği hedef gösterilen  bir  AYM ne üye  seçimi  olağanüstü düzeyde önemlidir. Malum Anayasa Mahkemesi onbeş üyeden kurulur. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bir üyesini  Baro başkanlarının serbest Avukatlar arasından gösterecekleri üç aday içinden yapacağı gizli oylamayla seçer. Seçime ilişkin haberlere seçim öncesi baktığımızda, kritik  AYM üyeliği seçimi denilerek bir vasıflandırma yapılmış. Nedir bu kritiklik diye yakından bakınca; “Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’nı (TBB) Erinç Sağkan ‘ın kazanmasının ardından avukatlar kritik bir seçim daha yapacak. Avukat kökenli AYM Üyesi Celal Mümtaz Akıncı’nın yaş haddinden emekliye ayrılacak olması nedeniyle baro başkanları, TBMM’nin seçmesi için üç aday belirleyecek. Başkanların belirleyeceği üç adayın kim olacağı, bunlar içinden hangi ismin üye olarak seçileceği, doğrudan AYM ‘deki dengeleri etkileyecek. Şu an 6 muhalif üyeye karşılık 9 çoğunluk üyenin olduğu AYM ‘de yeni seçilecek üyenin iktidara yakın olması halinde bu durum HDP kapatma davası gibi kritik dosyaları etkileyecek.” https://www.gazeteduvar.com.tr/baro-baskanlarindan-kritik-aym-secimi-32-avukat-adaylik-icin-basvurdu-haber-1548122 05 Ocak  2022 tarihli haber. Yani, TBB eliyle seçilip belirlenecek AYM üyesi ülkenin siyasi ve hukuki yakın ve uzak  geleceğini etkileyebilecek-etkileyebilir değil mutlaka etkileyecek.

TBB AYM NE ÜYE SEÇİMİNİ BECEREMEMEMİŞTİR.

AKP Sarayı’nın adayı ve adamı Metin Feyzioğlu ‘na karşı TBB yönetimi seçiminde  mutlak olmayan bir başarı elde etmenin sarhoşluğunu yaşayan mevcut TBB yönetimi bu seçimi gerek organize etmede  gerekse  üzerine düşen tarihi ödevi gereğince yerine getirmede tam bir beceriksizlik ve aymazlık göstermiştir. Gazete haberlerinde bile  seçimin kritikliğinden anlam ve öneminden bahsedilirken ,TBB yönetimi bunu idrak edememiştir. Yapılacak seçimin önemine göre bir strateji, yol –yöntem izlemediği de  elde edilen sonuçlardan bellidir. AYM üye seçimi bu gün tarihi öneme sahip olup TBB yönetimi  seçiminden de önemlidir. TBB nin seçiminin yaptığı; Aday başvurularını  Avukatlara duyurmak, adaylık başvurularının Türkiye Barolar Birliği “gelen evrak servisine” alındı belgesi karşılığı teslim edilmek suretiyle ciddiyetsiz biçimde  sanki TBB restoranına  meyve – sebze teslim eden kabzımal gibi kabulüne, TBB binasının bodrum katında  berber ve hamamın yanında   muhtar seçimi benzeri bir  seçim organize  etmekten ibaret kalmıştır. AYM ‘ni kapatılmalıdır, kararını tanımıyorum saygı da duymuyorum diyenlerin adayları  ise  güzel takım oyunu kurmuş, organize olmuş ve  bölünmüş oyların   arasından  sıyrılıp çıkmışlardır. Oy kullanan seçmen Baro Başkanı sayısı 82 dir. Saray tarafından atanması mutlak olan 2  adayın toplam  oy sayısı(18+11 ) 29 dur. Buna M Feyzioğlu nun  3 tavşan  adayının toplam  11 oyu bile ilave edilse 40 ı geçmiyor. 42 Baro Başkanı ittifak ile hareket  edebilmiş ve ortak isimleri seçebilme yeteneğini göstermiş olsaydı aday seçim listesi, TBB yönetiminin seçimini destekleyen Avukatların iradesine uygun olarak oluşurdu. Ancak anlaşılan, seçimi kazanan TBB yeni yönetimi ve “saray hukuku” tabi olmayan AYM aday adayı Avukatlar, uyumuş, aldırmamış ne çıkarsa bahtımıza demiş. TBB yönetiminin hala 5 aralık 2021 akşamında yaşadığı anlaşılıyor.

ŞİMDİ NE OLUR?

Atanacak siyasi  yanı yönü belli aday ile başta  derdest siyasi parti kapatma davası, yani HDP ‘nin kapatılması süreci hazır HDP milletvekili Semra GÜZEL in  fotoğrafları da kamuoyuna yayınlanmışken, hızlandırılıp öne   alınıp bir kapatma kararı ile HDP ‘nin  dağıtılması ile sonuçlandırılabilir. Zira HDP ‘nin  alacağı oy ve tutum ile  seçim sonucunun ne kadar değiştiği gözler önünde. HDP, TBB eliyle yukarıda açıklanan  şekilde seçilen Avukat üyenin de dahil olması sonucunda AYM ‘ce  kapatılmış iken AKP için seçime girmenin önünde bir engel kalmaz gibi görünüyor. Bunun dışında ,  artık çağdaş hukuk değerlerinin, ilkelerinin uygulandığı, hak ihlallerinin konu edildiği  Anayasa Mahkemesi kararı görmek de  zorlaşacaktır. Ha bir de  artık AYM kapatılmalıdır,   kararını tanımıyorum saygı da duymuyorum demezler herhalde.